Gökırmak Mah. Cumhuriyet Cad. No:42/A Durağan SİNOP
trende

Yüz Temizleme Jelinde Lavanta Özü

15.09.2018
652
Yüz Temizleme Jelinde Lavanta Özü

Söz lavantadan açılınca akla ilk olarak yaz aylarında mosmor açmış çiçekleriyle lavanta bahçeleri geliyor. Bakınca ayrı, koklayınca ayrı bir keyif veren lavanta, aslında asırlardır farklı alanlarda kullanılmış mucizevi bir bitki. Ancak son yıllarda doğal cilt bakımı ve wellness dünyasının tam ortasına bomba gibi düştü diyebiliriz.

Peki nedir lavantayı bu kadar özel kılan? Neden güzellik dünyasında lavanta deyince akan sular duruyor? Lavantalı cilt bakım ürünlerinin bu kadar gündeme gelmesinin nedeni ne?

Önce lavanta nedir sorusunu yanıtlayalım, ardından tarihine kısa süreli ışınlanalım:

Hızla büyüyen, kısa sürede dört bir yana yayılan, çok yıllık çalımsı bir bitki olan lavantanın ana vatanı Akdeniz ve Avrupa. Latincesi Lavandula Angustifolia olan bitkinin pek çok farklı türü var. Gücünün bir kısmını topraktan alıyor, çünkü organik maddece zengin topraklar asıl yayılış alanı. Bu kadar güzel bir bitkinin önce süs olarak kullanılmamış olması tabii ki imkânsız. Tarih boyunca kadınların saçlarını, evlerin odalarını süslemiş, şifacıların kazanlarında yerini almış, esansı sakinleştirmiş, strese iyi gelmiş bir acayip bitki.

Kokusu ve antiseptik özelliğiyle gizemli Mısır’da mumyalama işlemlerinde baş rol oynamış. Güveleri giysilerden uzak tutması nedeniyle kullanımı binlerce yıl öncesine dayanıyor. Derken tarihler 1. Dünya Savaşı’nı gösteriyor ve savaşta yaralanan askerlerin yaralarının dezenfekte edilmesinde kullanılıyor. İşte özellikle bu süreçten sonra çok daha geniş bir kullanım alanına ulaştığı biliniyor. Son yıllarda ise güzellik dünyasının lavantayı yeniden keşfettiğini söyleyebiliriz. Çünkü gerçekten tahmin edilenden çok daha faydalı, çok daha güçlü lavanta…

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: